Jojo Moyes ~ Dievča, ktoré si tu zanechal

Názov: Dievča, ktoré si tu zanechal 
Autorka: Jojo Moyes
Séria: -
Žáner: Historický román
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 352
Hodnotenie na GR: 3.94*/41 117
Názory iných čitateľov: Domčo | Ellie | Sherylin


Anotácia: Píše sa rok 1916. Francúzsky maliar Edouard Lefevre zanecháva svoju mladú manželku Sophie a odchádza bojovať na front. Mladej žene po ňom zostáva na pamiatku len jej portrét, na tie časy trochu zvláštny. Keď ich mestečko padne do rúk Nemcom, obyvatelia sa ocitnú na hranici biedy. Pre kúsok chleba niekedy riskujú holý život. Vtedy portrét upúta pozornosť nového kommandanta. Dôstojník je obrazom takmer posadnutý a Sophie je odhodlaná riskovať všetko - rodinu, povesť, život -, len aby sa znova stretla so svojím manželom. 

Takmer o sto rokov neskôr sa Sophiin portrét dostane do rúk Liv Halstonovej, ako dar od manžela. Ten ho kúpil na ulici od neznámej Američanky. Úplnou náhodou vysvitne, že obraz má obrovskú hodnotu, a tak sa začne boj o to, kto je jeho skutočným vlastníkom. Livina viera v to, čo je správne, tak podstúpi náročnú skúšku. 


Každý už asi o Jojo Moyes počul. Samozrejme, ja tiež a ako prvá kniha od nej ma upútala Predtým ako som ťa poznala, na ktorú vždy keď som v kníhkupectve pokukujem, že by som si ju kúpila. A keď som dostala možnosť si prečítať knihu Dievča, ktoré si tu zanechal neváhala som - prvá svetová vojna a zároveň súčasnosť? Mohlo to dopadnúť ako totálna katastrofa, alebo práve naopak, ako dokonalé majstrovské dielo. A to sa teda Jojo Moyes podarilo.


"Čo sa stane, už sa neodstane" 


 Knihy s vojnovou tématikou zbožňujem. Čítala som iba o druhej svetovej vojne, ale aj keď sa táto týkala prvej, aj tak som si ju zamilovala rovnako. 
Stále si stojím za tým, že príbehy z vojnového obdobia majú svoje mrazivé čaro, a vždy vás niečim obohatia - či už tú knihu zbožňujete alebo nie. Minimálne si uvedomíte to, že aký ste šťastný, že ste nežili počas vojen. V tomto prípade sa k tomuto uvedomeniu pridáva aj ďalšie - uvedomujete si, aký ľudia dokázali byť pre seba milý a všetko riskovať pre seba a svoju rodinu, susedov a podobne. V dnešnej dobe je to fakt výnimočné. 
V knihe sú zachytené príbehy dvoch žien - prvý, Sophiin, ma bavil viac - ale to bude asi tým vojnovým obdobím a všetkým okolo. Proste vtedy má pre mňa všetko iný nádych, prostredie je iné a inak to na mňa vplýva. 
Sophiin príbeh je dojímavý. Sophie je silná žena, ktorá by všetko obetovala pre svoju rodinu, hlavne pre svojho manžela. Nevzdáva sa, ani keď jej to osud zrovna neuľahčuje - zúri vojna, Nemci sa nesprávajú zrovna milo. Popravde, obdivujem asi každú hrdinku, ktorá je vlastne z obdobia vojny - väčšinou sú to hrdinky vyrovnané, vedia čo chcú, čo sú ochotné pre to obetovať a nesprávajú sa ako naivné kače. A presne taká bola Sophie. Ostatné postavy krásne vyplnili priestor, neboli iba holé schránky, ale skutočne dobre vykreslené osoby - nenájdete tam dve rovnaké postavy, a každá vo vás zanechala pocity - či už kladné alebo negatívne.


"V kútiku duše sa mi páčilo pomyslenie, že človek môže mať obraz, ktorý je taký silný, že otrasie základmi manželstva." 


Následne sa príbeh posunie o skoro storočie dopredu a stretávame sa s Liv, a tentokrát nám ona rozpráva svoj život s Dievčaťom, ktoré si tu zanechal.Aj keď je to, ako som spomínala, o nejakú dobu neskôr - príbehy sú neskutočne prepletené a podobné - či Sophie, alebo Liv - obe bojujú za lásku, a ani jedna to nemá ľahké.
Liv žije v Londýne a tiež nemá ľahký život a všetko sa snaží zvládať. Jej príbeh ma tak nezaujal, ale aj tak som sa po čase nemala problém začítať a sama som bola prekvapená, ako ten čas dokáže utekať. Liv je takisto rozumná hrdinka, uvedomuje si, o čom je život - a že to teda nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou.
Takisto, ani tu som nemala problém sa stotožniť s postavami - okrem Liv som si obľúbila aj Paula - vedela som ho pochopiť a celkovo, páčil sa mi jeho postoj, jeho starostlivosť, jeho hm, túžba za pravdu. V knihe sa nájde aj pár úžasných, nenútených, prirodzených vtipných momentov, na ktorých vám to nedá - a proste sa musíte smiať.


Táto kniha, zo začiatku vyzerá na jednu romanťárnu pre čiteteľov už staršieho veku - ale, môžem vás uistiť, aj my, mladšie ročníky, si v tej knihe toho dokážeme veľa nájsť a určite, tak ako ja, nebudete mať problém si túto knihu zamilovať - či už to bude príbehom, alebo štýlom písania. Rozhodne  som si aj vďaka tejto knihe potvrdila to, čo všetci hovoria - že Moyesová píše úžasne. A nie len úžasne, ale aj dojímavo - príbeh sa vás proste dotkne, či už vojnový, alebo súčasný a vy si budete priať happy end.Za recenzný výtlačok ďakujem vydavateľstvu YOLi, vy si knihu môžete kúpiť TU

1 Komentáre

  1. Knížka vypadá skvěle, snad vyjde brzy i v češtině. A moc pěkná recenze

    OdpovedaťOdstrániť