Cassandra Clare - Kódex Tieňolovcov


Názov: Kódex Tieňolovcov
Autorka: Cassandra Clare
Séria: -
Žáner: Fantasy
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán:  280
Hodnotenie na GR: 4,09*/ 14 091 hlasov


Anotácia: Kódex Tieňolovcov je najstaršia a najznámejšia príručka pre každého nefila. Od prvého vydania v 13. storočí je Kódex najlepším priateľom každého mladého Tieňolovca. Či už potrebuje poradiť s démonským jazykom, alebo si pripomenúť, ako sa správne drží stélé, s Kódexom po ruke sa nemusí ničoho báť. V najnovšom 27. vydaní Kódex opisuje všetky oblasti života nefilov: dejiny aj zákony nášho sveta; návod ako identifikovať jeho mnohých neľudských obyvateľov; ktorým koncom stélé sa kreslí; čo je pyxis; prečo nefili nepoužívajú strelné zbrane; kde majú bosoráci ukryté svoje značky a ako ich objaviť; odkiaľ sa berie všetka svätená voda. Kódex sumarizuje mnohé učebnice geografie, histórie, mágie a zoológie v jednom peknom a prehľadnom zväzku. Všetky starobylé drevoryty a stredoveké kresby sme v najnovšom vydaní nahradili modernými ilustráciami, ktoré oslovia a zaujmú aj najhipsterskejších mladých Tieňolovcov. Toto vydanie bude už čoskoro dostupné v knižniciach Inštitútov po celom svete a v takzvaných kníhkupectvách obyčajných.


Kódex, je pre mňa povinnou výbavou každého čitateľa,či už Nástrojov Smrteľníkov alebo Pekných strojov.Ak ste ten typ čo potrebuje celú sériu ukončiť a radi čítate doplnkové knihy,je pre vás Kódex priam stvorený.Ak ste však ten typ človeka čo nerád číta doplnky ku knihám/sériám a poviete si že to sú zbytočne vyhodené peniaze,kedže príbeh to aj tak ďalej neposunie a radšej si kúpite novú knihu.Radím vám-nerobte to,lebo to určite budete ľutovať :)Kniha je rozdelená na rôzne časti ako napríklad Bestiár,Bojové umenie,zaklínadlá.....Je to také zhrnutie všetkého čo sme aj v knihách zaregistrovali , ale nedostali sme úplne vysvetlenie.Kódex je
vstupom do sveta Tieňolovcov v ktorom sa dozviete veľa nových informácií ktoré sú perfektne usporiadané.Hneď na začiatku je krátke zhrnutie kto to vlastne Tieňolovci sú a aké je ich poslanie.Napríklad je tam prehľad Tieňoloveckých mien,teda skôr častí slov z ktorých by sa meno správneho Tieňolovca malo skladať.Tu si môžte vyskúšať vytvoriť svoje vlastné meno.Kedže tento Kódex patrí Clary,na konci každej kapitoly je také krátke zhrnutie,teda otázky a odpovede,na ktoré svojím typickým humorom odpovedá a vždy sa pridá aj Simon a Jace. Tie ich hádky a poznámky nie sú len na konci kapitol,ale aj hocikde popísane po bokoch textu,čo je príjemne spestrenie,lebo aj keď boli pre mňa skoro všetky časti zaujímave,vždy sa nájde niečo čo sa dá vysvetliť len formálne- veď je to predsa Kódex.

Vraví sa že nesúď knihu podľa obalu.Tu to platí dvojnásobne.Veď obálka je jednoduchá kombinácia čiernej,bielej a červenej.No kniha vnútri nie je ani z diaľky obyčajná a jednoduchá.Musím povedať,že za celý môj život som nevidela krajšie spracovanie knihy.Tie ilustrácie či už farebné na začiatku a konci knihy,alebo tie Claryne kresby priamo v Kódexe sú tak úžasne že ich musíte sami vidieť.Už len kvôli nim,by som si knihu nenechala nikdy ujsť.

Kedže kniha ma príjemne prekvapila či už obsahom,nehovoriac ešte o grafike a bol to úžasný návrat do sveta Tieňolovcov po zakončení Nástrojov,nemôžem knihe dať menej ako 5 kačičky :)
                                                                     

Za recenzný výtlačok ďakujem veľmi pekne vydavateľstvu Slovart. 
Knihu si môžete kúpiť napr. TU

0 Komentáre