Soman Chainani ~ Škola dobra a zla


Názov: Škola dobra a zla
Autor: Soman Chainani
Séria: Škola dobra a zla #1
Žáner:Fantasy, YA
Vydavateľstvo: Cooboo
Počet strán: 416 
Hodnotenie na GR: 3,99*/ 31 392 hlasov

Anotácia: Sophie čakala celý život na to, kým ju unesú do Školy dobra, kde sa z nej stane princezná, nájde si toho pravého princa a budú spolu naveky šťastní. Teda aspoň taký bol plán. Sophie a jej kamarátka Agatha totiž pochádzajú z Gavaldonu, mestečka, kde sa každé štyri roky stratia dve deti. Nikto však netuší, kam sa vlastne podejú. V Škole dobra a zla sa z nich potom podľa predurčenia stanú kladné alebo záporné rozprávkové postavy.
Predstavte si že by všetky rozprávkové bytosti naozaj existovali.Každý jeden hrdina,či už dobrý alebo zlý....A teraz si predstavte že predtým ako sa stali slávnymi,všetci chodili do internátnej školy.
“What's the one thing Evil can never have...
and the one thing Good can never do without?”

Angie a Sophie žijú dedine Gavaldon,ktorá je obkolesená lesom z ktorého sa nedá dostať.Aby toho nebolo málo každý rok z zmiznú 2 deti staršie ako 12 rokov.Jedno dobré a jedno zlé.Ľudia veria že ich unáša riaditeľ Školy dobra a zla v ktorej vychovávajú budúce princezné/princov a zloduchov.
Spohie už od mala vedela že sa má stať princeznou.Je krásna,pomáha ľudom(aspoň naoko) a vie že nechce zostať v tejto nudnej dedine s obyčajnými ľuďmi.Naopak jej najlepšia kamarátka Agatha ktorá býva na cintoríne sa snaží žiť svoj život a čo najviac sa vyhýbať ľudom, ktorý ju často označujú za čarodejnicu.Keď si riaditeľ vyberie tieto dve dievčatá nikto nie je prekvapený.Čo ak sa však Sophia ocitne v škole zla a Agatha v škole dobra?
Zo začiatku som sa knihe tak trochu vyhýbala,kedže ma odrádzal vek hrdiniek.Ale toto je jedna z tých kníh ako napr. Percy Jackson,kde to ani nepostrehnete.Vlastne občas sa síce správali detinsky,ale to sa stáva aj starším :D Autor vymyslel geniálny svet.Veď kto nemá rád rozprávky? Celá to bolo perfektne po prepájané a už teraz sa teším čo vymyslí v ďalšom diely.Len som zvedavá čo tam bude a či budú ešte v škole...Škola bola úžasná.Ani neviem do ktorej by som šla.Ale asi do tej zla... :D aj keď venovať celý život nenávisti? Nie pre mňa...a tu sa dostávame k základnému problému.Existuje niekto čisto zlý alebo čisto dobrý?

“Beauty can only fight the truth for so long...”

Ako som už spomínala,aj keď postavy mali cez 12 rokov(netuším presne koľko) čítalo sa to dobre až na pár vecí keď sa hlavne Sophia správala úplne mimo.Strašne mi liezla na nervy a popravde sa mi ja hodila do Školy zla napriek tomu že ona stále trvala na tom že sa stala chyba.Vždy myslela len na
seba a na svoje krásne vlasy,ružovúčke šaty a uhorky na pleť.Ale to bol podľa mňa autorov zámer aby sme ju nemali radi.Avšak časom si prešla vývojom ku ktorému vám viacej nemôžem povedať :D ale na konci ma celkom prekvapila a som zvedavá ako to bude ďalej...
Agatha mi bola sympatická už oveľa viac.Taký emo typ ale z dobrým srdcom.Tiež bola sranda ju sledovať medzi tými namyslenými princezničkami a princami. Narozdiel od Sophie ktorá sa chcela dostať do Školy dobra ona mala iba jeden cieľ.Vrátiť sa domov v čom ju neskôr podporila aj Sophia.“- You gave me a dead frog for my birthday!
- To remind you we all die and end up rotting underground eaten by maggots so we should enjoy our birthdays while we have them. I found it thoughtful.”

Knihu hodnotím 5 kačičkami a odporúčam každému či už fantasy máte radi alebo nie :) A samozrejme sa teším na film ktorý by mal vzniknúť! :)

Za Recenzný výtlačok veľmi pekne ďakujem internetovému kníhkupectvu www.preskoly.sk :) Knihu si môžete kúpiť TU

2 Komentáre