piatok, 24. februára 2017

Patrick Ness ~ My ostatní tu len tak žijeme

Názov: My ostatní tu len tak žijeme
Autor: Patrick Ness
Séria: -
Žáner: YA
Počet strán: 288 
Hodnotenie na GR: 3.77*/24 183hlasovAnotácia: Čo ak nepatríš medzi vyvolených? Čo ak nemáš za úlohu bojovať s nemŕtvymi, alebo s duchmi požierajúcimi duše, alebo s čímkoľvek, čo má na svedomí neznáme modré svetlo a všetkých mŕtvych nezávislákov? Možno si aj ty presne ako Mikey, ktorý chce len zmaturovať, ísť na maturitný ples a konečne nabrať odvahu a pozvať dievča na rande, skôr ako niekomu zasa napadne vyhodiť ich školu do vzduchu.
Pretože niekedy sú proste aj dôležitejšie problémy ako tohtotýždňový koniec sveta. Dokonca aj vtedy, ak Mikeyho najlepšieho kamoša pokladajú všetky mačky z okolia za svojho boha.

"Prečo by malo všetko niečo znamenať? Nemáme dosť práce s vlastnými životmi?" 

Patrick Ness je autor, ktorý sa do povedomia českých a slovenských čitateľov dostal najmä vďaka knihe Sedem minút po polnoci (Volaní netvora). Ale, My ostatní tu len tak žijeme je úplne iná kniha, ktorá má so Sedem minút po polnoci spoločného akurát autora. A je trošku zvláštnejšia. 

"Aká je limita z jeden mínus x na druhú lomeno x na štvrtú mínus x, keď sa x blíži k jednotke?" 
"Daktylský hexameter." 

Poznáte to, čítate hociakú dystiopiu, hocijakú fantasy...to je vlastne úplne jedno čo čítate, vždy sa tam nájde osoba, alebo skupinka osôb, ktorí sú tí praví, vyvolení pre záchranu sveta. A o tých ostatných sa nikto nezmieni. A práve o nich je táto kniha. Nie o nezávislákoch, ktorý zachraňujú svet pred nemŕtvymi, pred upírmi a pred bohviečím, nie, táto kniha je o obyčajných teenegerov, ktorí sa tomuto prizerajú a snažia sa žiť svoj obyčajný normálny život akolen to ide, ak je vaše mesto pod útokom nesmrteľních. 
Kniha je všetko možné, no len ťažko by ste ju mohli nazvať neoriginálnou. My ostatní tu len tak žijeme  je kniha o štyroch obyčajných teenegerov, ktorí chcú len jediné - zmaturovať a aby nikto nevyhodil ich školu do vzduchu (predtým ako zmaturujú). A poprtiom riešia tipické problémy dospievajúcich teenegerov, ako napr. kde budú keď sa skončí leto? Ostanú kamarátmi? Ako nazbierať odvahu povedať dievčaťu, ktoré sa mi páči, že sa mi páči? Ale takisto aj tie 'nepopulárne' veci - Matka, ktorá si až tak nevšíma svoje deti, súrodenci, ktorí sú pre seba vzájomnou oporou...

streda, 22. februára 2017

Tretie narodeniny roku!!

Čím som staršia, tým si viac uvedomujem ako to všetko uteká. A potom je tu tých pár udalostí, ktoré mi to doslova vyhodia na oči:
- moje narodeniny (Akože pomoooc, tento rok budem dospelá :O ) 
- začiatok/koniec školského roka (v septembri nastúpim do maturitného ročníka. Pomoooc) 
- narodeniny kamarátov 
- narodeniny blogu. A týmto bodom sa dostávame k pointe tohto článku. Je to neuveriteľné, že blog už má tri roky. Keď Barčou a Viki začínali, a keď som sa ja k ním pridala, ani jedna sme nečakali, že sa blog takto rozbehne, alebo že nás to stále bude rovnako baviť aj o tri roky neskôr. Je úžasné, že hoci sme sa všetky tri nejako posunuli, máme aj nové záujmy a nové koníčky, stále udržujeme blog aktívny. (Nie je to síce nejako dych-berúca aktivita, ale snažíme sa!) 


Trochu štatistiky (Čo sa nám tu za tie tri roky nazbieralo): 
 • 49 293 zobrazení (15 195 za uplynulý rok)
 • 205 článkov (40 článkov za uplynulý rok. Skoro 1 týždenne. Viac než som čakala
 • 85 sledovateľov (5 za uplynulý rok. Ďakujeme) 
 • 945 komentárov (106 za uplynulý rok) 
 • Zmenili sme vzhľad blogu (díky, Mara

A niečo čo plánujeme do budúcnosti? 
 • v apríli súťaž o očakávanú novinku 
 • udržať si momentálne nadobudnutú aktivitu 
 • Rozhodne pridávať aj iné články okrem recenzii, aby to tu bolo pestré. 

Všetkým sledovateľom, komentátorom a čitateľom veľmi pekne Ďakujeme. A dúfame, že si Vašu pozornosť udržíme aj v najbližšom roku. 

pondelok, 20. februára 2017

Knižné rozhovory | Alebo čo nás rozosmialo #6

Rozmýšľala som, že aký článok teraz pridám, aby to neboli len samé recenzie. Keďže mi akosi dochádzajú nápady na 10 vecí, čo tak som rozmýšľala čo iné by som mohla pridať...A potom som nejako zablúdila do starších príspevkov na blogu a objavila už túto dávno zabudnutú rubriku. A nakoniec som sa rozhodla ju aspoň trochu oživiť. Takže, rozhodla som sa spísať menší mix z nejakých kníh ktoré som čítala v poslednej dobe. :) 


To ma zamrazí. A zrazu cítim silné priateľstvo k bastardovi Neda Starka, pretože: Ty nič nevieš, Jon Snow! '
A očividne ani ja nie. 
(Appealed, Emma Chase) 


"Vidíme sa zajtra, anjelik,"  zakričím na jej chrbát. 
O minútu neskôr, Harrison vojde do miestnosti potom čo ju vyprovadil. 
"Anjelik?" spýta sa. 
"Samozrejme," zdvihnem pohár k ústam. "Bol to anjel kto priniesol mor do Egyptu." 
"Ah, jasné," prikývne.  
(Appealed, Emma Chase) 


"Mám rada arašidové maslo. Z arašidového masla žiadna žena neotehotnela. Arašidové maslo ma nikdy nerozplakalo. Nikoho nezaujímalo, či si bola v klube odfotená s pohárom arašidového masla." 
(Settling the Score, R.S. Grey) 


"Požiadala som ho, aby sa zmenil naspäť, aby sme sa mohli porozprávať. Ale nezmenil sa," povedala Jane. "Je to od neho drzé, zostať koňom v spálni."
(My Lady Jane, Hand, Ashton, Meadows)

sobota, 18. februára 2017

Renee Ahdieh ~ Pomsta & Rozbřesk

Názov: Pomsta & Rozbřesk
Autorka: Renee Ahdieh
Séria: The Wrath & The Dawn #1
Žáner: Re-telling, YA
Počet strán: 400
Hodnotenie na GR: 4,21*/50 277hlasov


Anotácia: 
Rozbřesk znamená smrt.


V zemi Chorásán si násilnický kalif Chálid každou noc bere novou dívku, aby ji ráno nechal oběsit na hedvábném provazu. Když se šestnáctiletá Šíva stane jeho obětí, rozhodne se její nejlepší přítelkyně Šeherezáda, že se pomstí, a dobrovolně se stane jeho další ženou. Šeherezáda je nejen rozhodnutá zůstat naživu, ale ukončit hrůzovládu kalifa jednou provždy. 

V tomto napínavém převyprávění Tisíce a jedné noci okouzluje Šeherezáda noc za nocí kalifa svými příběhy, a získává tak další dny života. I když ví, že každá noc může být její poslední. Avšak Chálid je jiný, než jakého si ho představovala. Za zrůdou se skrývá ztrápený kluk a Šeherezáda, aniž by chápala, jak je to možné, se do něj zamiluje. Jak jen mohla? Vždyť je to neodpustitelná zrada. V honosném paláci zjistí, že ne vše je takové, jaké se jeví, ale i přes svou lásku je rozhodnutá pomstít svou přítelkyni. Může v tomto světě plném příběhů a tajemství přežít láska? A znamená vůbec něco?

"Zaslúži si zomrieť za to, čo spravil našej rodine."

Ako ste si mohli všimnúť, nezvyknem písať recenzie na všetky knihy čo prečítam. K niektorým knihám proste nemám toho toľko čo by som rada povedala. Nepíšem recenzie na všetky knihy, ktoré sa mi páčili, ale ešte menej snáď píšem na knihy, ktoré sa mi nepáčili. Vlastne ani neviem prečo ale proste to tak je. Aleee...Pomsta a Rozbřesk bude výnimka. 

"Dožijem sa zajtrajšieho západu slnka. Len si nemysli. 
Prisahám, že sa dožijem toľko západov slnka, koľko bude potreba. 
A potom ťa zabijem. 
Vlastnými rukami."

Celé to nadšenie okolo Pomsty a Rozbřesk ma neobišlo. Knihu som zaregistrovala ešte dávno predtým ako vôbec vyšla v češtine. A už vtedy som ju chcela čítať. Veď to má byť re-telling Tisíc a jednej noci! To bude určite zaujímavé. Konečne niečo iné ako samé re-tellingy popolušky a pod. Konečne niečo originálnejšie - originálne prostredie, originálne postavy, originálny dej. 
A už to vidíte. Prvý problém, ktorý nastal boli vysoké očakávania. 
Keby som nemala také veľké očakávania, asi by sa mi páčila o troštičku viac. Asi nie oveľa, ale o niečo viac určite. 
Druhý problém: moc romantiky. 
Akože vážne. Keď to už poviem ja, viete, že je to asi moc. Ja mám rada romantické knihy, dokonca aj tie, ktoré su už podľa nejakých ľudí presladené ja totálne môžem. Ale čo je moc to je moc. Ako áno, bolo mi jasné, že aj s cieľom zabiť kalifa sa doňho zamiluje, ale prosím vás, takto rýchlo? Šak som nebola ani v polovici a ona tam ochkala nad jeho očami, začala si hladať výhovorky prečo by ho nemala zabiť...Kokos. 

piatok, 10. februára 2017

Mariana Zapata ~ Wait for it

Názov: Wait for it
Autorka: Mariana Zapata
Séria: - (aj keď, vyskytujú sa tam postavy z predchádzajúcich kníh ale iba v minimálnej miere)
Žáner: NA, Contemporary
Počet strán: 670
Hodnotenie na GR: 4,25*/11 327 hlasovAnotácia: 
Ak niekto povedal, že je jednoduché byť dospelý, očividne ním dlho nebol. 
Diana Callas si to viem priznať: nevie čo robí polovicu času. 
Ako prežila posledné dva roky bez toho aby niekoho zabila, to je zázrak. Byť dospelou nemalo byť také ťažké. 
V novom dome, s dvoma malými chlapcami, veľkým psom, prácou ktorú má rada väčšinu-času, viac než dosť rodiny mala skoro všetko čo si mohla priať. 
Až na priateľa.
Alebo manžela. 
Ale kto také niečo potrebuje? 

"Nemôžeš stále čakať na niekoho aby on spravil tú správnu vec..."

Marianine knihy som si obľúbila hneď ako som prečítala od nej prvú knihu. Jej knihy sú špecifické. Na jej knihy musíte mať náladu. Sú vážne dlhé. A nemôžete čakať nejakú veľkú akciu. Nie, jej knihy sú v tomto úplne iné.

"Nemôžeš nikoho donútiť, aby ťa miloval alebo dokonca aspoň mal rád. Ale dokážeš ho donútiť, aby ťa aspoň zniesol." 


Marianine knihy majú pomalý dej, nič nie je uponáhľané. Stretávame sa s postavami a postupne sa dozvedáme ich vlastnosti, popr. nejaké udalosti v minulosti, ktoré ich doviedli k tomu, aby sa správali tak, ako sa správajú. A nedeje sa tam ani nič výnimočné - nemusíte očakávať žiadne citové vydieranie, nejakú veľkú tragédiu, ktorá by práve tieto dve postavy dala dokopy v prvých 100 stranách knihy. Nie, na to sa teda poriadne načakáte. A musíte si byť tohoto vedomí, keď sa do jej kníh púšťate.
Inak to nebolo ani s Wait for it.
Wait for it je príbeh o Diane, ktorá sa stará o dvoch malých chlapcov po jej bratovi. A teda, na to, že bola taká mladá to zvládala úplne úžasne. Na začiatku knihy sa presťahuje do nového domu, kde jedným z jej susedov je aj Dallas. Diana sa snaží byť milá na všetkých a hlavne byť dobrý rodičovský vzor pre dvoch malých chlapcov. A to teda musíte obdivovať, čoho všetkého bola schopná sa ona vzdať aby dala všetko možné tým dvom malým chlapcom.

utorok, 7. februára 2017

Maggie Stiefvater : Havraní chlapci

ANOTÁCIA : 
Maggie Stiefvater (autorka série Triaška) patrí medzi najtalentovanejšie autorky a jej tetralógia Havraní cyklus je jednou z najlepších sérií, aké na poli tínedžerskej literatúry za posledné roky vznikli.


Každý rok trávi Blue jednu aprílovú noc pozorovaním duší ľudí, ktorí čoskoro opustia tento svet. Na zabudnutom cintoríne takto sprevádza svoju matku – jasnovidku. 
Doteraz duše len vycítila, nikdy ich nevidela. No tento rok sa z temnoty zrazu vynorí duša mladíka. A to znamená jediné: jeho náhlu smrť bude mať na svedomí práve ona.
 Blue totiž ťaží jedno veľké tajomstvo, proroctvo, s ktorým žije od narodenia. Ak pobozká lásku svojho života, zabije ju. Bude to prípad mladíka, ktorého dušu zazrela na cintoríne?


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt gansey raven cycle
O Havraních chlapcov som počula už dávno a som strašne rada že sa konečne vydali aj u nás.Myslím že pomerne veľa z vás už určite o tejto autorke aspoň počulo,aj keď už ste teda nečítali jej prvú sériu Triašku.Kto Triašku čítal,asi bude očakávať trošku presladenú sériu (aj keď musím povedať že mne sa prekvapivo veľmi páčila) s krásnymi obálkami.Naopak aj keď obálky sú krásne stále, táto kniha bola všetko len nie presladená.„Môžme zostať pri anonymite?“
 „Sme veštice,nie striptérky,“ odvetila Maura.

Súvisiaci obrázok
Predstavte si že ste od mala vychovaní v rodine, ktorá sa kompletne skladá zo samých žien.Okrem vás a vašej matky s vami žijú aj jej 3 kamarátky. Aby to nebolo málo,každá žena vo vašej rodine má nejaké veštecké schopnosti.
Samozrejme okrem Vás.
Teraz si prestavte,že od mala žijete s tým,že ak pobozkáte svoju pravú lásku, zomrie.Práve takto začína príbeh Blue Sargentovej ktorá žije so svoju rodinou v malebnom meste Henrietta. Všetko záčina mať svoj spád keď ku nim zavíta jej slávna teta (samozrejme taktiež veštica) a Blue sa s ňou ocitne na ceste mŕtvych v Deň sv. Marka.

nedeľa, 5. februára 2017

Month review #2 [Január]

Po roku a pól som sa rozhodla znova spracovať článok do tejto rubriky. Som si povedala, že prečo nie, takže ho tu máte. :D  Prakticky sa vždy v tomto článku budem snažiť pár vetami zhodnotiť každú knihu ktorú som za daný mesiac prečítala.

Ani som sa nenazdala a január je fuč a máme tu február. Nový rok priniesol veľa zmien. A tá najdôležitejšia je, že momentálne som bez brigády, čiže mám viac času na knihy a na blog (nevidno moc :D). Ale takisto, január bol aj veľmi náročný vzhľadom na koniec polroka s tým, že som v predposlednom ročníku na gymnáziu, čiže okrem všetkých predmetov, ktoré som mala doteraz mám ešte aj dva semináre navyše, čiže je toho veľa. Ale tak, v čítaní mi to nezabránilo a prečítala som 7 kníh. 

Knihy, ktoré som prečítala: 
 1. Be my hero [AJ]
 2. Antigona [SJ]
 3. Harry Potter a Kameň mudrcov [SJ]
 4. Wait for it  [AJ]
 5. Mengeleho dievča [SJ] 
 6. Greyson's vow [AJ] 
 7. Pucked Under [AJ]

piatok, 3. februára 2017

Knihy a filmy s vojnovou tématikou

Ako možno viete (a možno aj nie), veľmi rada čítam knihy, ktoré sa odohrávajú v období prvej alebo druhej svetovej vojny. Vždy ma to obdobie zaujímalo a myslím si, že je dôležité o tom období vedieť čo najviac. Takže je jasné, že čítam veľa kníh a pozerám veľa filmov, ktoré sa odohrávajú práve v tomto období. A tak som sa rozhodla nejaké zhrnúť práve do tohto článku. Chlapec na vrchole hory (Recenzia) & 
Chlapec v pruhovanom pyžame (Trailer)
 ~ John Boyne 

Knihy určené nie len pre deti. Ja som zatiaľ čítala iba Chlapca na vrchole hory ale rozhdone plánujem prečítať aj Chlapca v pruhovanom pyžame. 
Chlapca v pruhovam pyžame som videla už hodne dávno, ale dosť ma chytila za srdce. A všade počúvam aj chválu na knihu, takže rozhodne je na mojej must-read poličke. 
Chlapec na vrchole hory bol dojímavý príbeh, ktorý ma chytil za srdce. Bol to príbeh o nevinnom malom chlapcovi, ktorý  sa dostal na sídlo Hitlera a tam vyrastal. John Boyne zachytil ako môže istý typ ľudí vplývať na vývoj a dospievanie malého chlapca. Ako ho to môže zmeniť. Ako ľahké je skaziť nevinného. 

Prečo by ste tieto knihy mali čítať/vidieť tento film? 
Lebo obe knihy nie sú dlhé ale pritom zachytávajú úžasný príbeh plný emócií. Dokážu Vás pripútať či už ku knihe alebo k obrazovke a nebudete sa vedieť odlepiť od nej. Proste chcete vedieť ako to skončí. A som si na 99% istá, že aj Vás tieto knihy (tento film) chytí za srdce. Peter a Lucia ~ Romain Rolland
Na západe nič nové ~ Erich Maria Remarque
Dve diela, ktoré patria do povinného čítania. Obe knihy tak rozdielne, ale pritom aj tak dokázali rovnako vypovedať o krutosti vojny a toho obdobia. Či už išlo o život mimo priamych bojov (ale stále ovplyvnovaní týmto udalosti), alebo o priamy boj v zákopoch. 

Prečo by ste mali tieto dve knihy prečítať?
Hoci patria do povinného čítania a veľa ľudí má k nim odpor už len z tohoto dôvodu, sú jasným dôkazom, že nie všetko povinné čítanie je zlé a nájdu sa tam aj knihy, ktoré za to stoja. A to sú rozhodne tieto dve.